Jak poradzić sobie z plagą komarów?

Bieżący rok jest bardzo mokry, co sprzyja rozwijaniu się bardzo dużej populacji komarów. Te nie są przez nikogo mile widziane, ich ukąszenia powodują kilkudniowe, uporczywe swędzenie. Bywa także, że mogą roznosić różne choroby, wobec tego nie jest niczym dziwnym, ze najczęściej chcemy się ich pozbyć ze swojego otoczenia.

Jeśli problem dotyczy dużych i rozległych terenów, stosuje się opryski z pojazdów typu traktory, bądź nawet z samolotu. To pomaga gdy plagę komarów mamy na polach uprawnych i trudno jest nam na nich pracować, z uwagi na ciągle atakujące nas owady. Środki na oprysk są bezpieczne dla roślin i upraw, wobec tego można je bezpiecznie przeprowadzać. Jest to szybki i skuteczny sposób by pozbyć się plagi komarów na polach. Czasami jednak mowa jest o terenach bardziej zurbanizowanych, przez co nie ma możliwości wykonania oprysku bezpośrednio z ciągnika. Wtedy jedyną opcją pozostaje wykorzystanie samolotu, choć zdarza się też, że opryski wykonuje się wykorzystując do tego celu wodę do mycia ulic. Dodaje się do niej środki owadobójcze, a następnie polewaczki wyjeżdżają na miasto. W ten sposób można skutecznie pozbyć się plagi komarów przynajmniej z głównych ulic miejskich, bo już na podwórkach domów i na osiedlach należy przeprowadzić indywidualne działania.

Jeśli chodzi o odkomarzanie na osiedlach i w ogrodach domów jednorodzinnych, to tutaj stosuje się nieco inne metody, a także inne środki. Przede wszystkim nadal wykorzystuje się tradycyjny oprysk, jednak używa się środków, które nie pozostawiają absolutnie żadnych zapachów. Substancje w nich zawarte są neutralne dla ludzi, natomiast u owadów powodują całkowitą dysfunkcję systemu nerwowego, przez co osobniki znajdujące się najbliżej źródła oprysku giną, a reszta zostaje skutecznie odstraszona. Oprysk prowadzi się tutaj najczęściej ręcznie, pracownicy chodzą po całym terenie i dokładnie spryskują powierzchnię trawy, budynków oraz drzew tuż przy ziemi. Natomiast ochrona domów i mieszkań sprowadza się do umieszczania siatek na oknach, przez które owady nie mogą wlecieć, a jednocześnie używa się też specjalnych substancji owadobójczych, uwalnianych dzięki elektrycznym urządzeniom włączanym do gniazdek elektrycznych.

Podsumowując, odkomarzanie jest procesem bardzo złożonym i zależnie od dostępnego terenu oraz jego urbanizacji można zastosować różne metody. Opryski z pojazdów i samolotów są dobre na wielohektarowe pola uprawne, w miastach czasami praktykuje się oprysk połączony z czyszczeniem ulic, a na prywatnych posesjach i osiedlach mieszkaniowych prowadzi się opryski ręczne.

Dodaj komentarz