Jak sprowadzić zwłoki z zagranicy?

Zdarza się sytuacja, w której bliska osoba umiera poza granicami kraju. W takim przypadku koniczne jest sprowadzenie zwłok do kraju. Warto jest zatem wiedzieć, jakie procedury obowiązują w takiej sytuacji.

Zakład pogrzebowy

Najprościej jest zlecić taką usługę profesjonalnemu zakładowi pogrzebowemu. W takiej sytuacji całą pracę wykona zakład, wraz z dopełnieniem wszystkich formalności. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy zakład taką usługę oferuje. Dlatego w pierwszej kolejności należy taki zakład odszukać. Ważne jest, aby był to zakład profesjonalny oraz posiadał odpowiednie doświadczenie w realizacji takiej usługi jak sprowadzanie zwłok z zagranicy. Takie zakłady szybko można odszukać w serwisie https://gieldafuneralna.pl/.

Sprowadzenie zwłok samodzielnie

Zwłoki zmarłego można także z zagranicy sprowadzić samodzielnie. Trzeba jednak liczyć się z tym, że aby było to możliwe, dopełnić należy wiele formalności. Na początku trzeba wiedzieć, że prawo do sprowadzenia zwłok z zagranicy ma tylko i wyłącznie rodzina. Zatem w pierwszej kolejności członek rodziny musi złożyć odpowiedni wniosek do urzędu miasta w celu uzyskania zgodny na transport zwłok. We wniosku muszą znaleźć się takie informacje jak dane wnioskodawcy, dane zmarłego oraz informacja o środku transportu. Bardzo ważne jest także to, że do wniosku musi zostać dołączony przetłumaczony na język polski zagraniczny akt zgonu. Akt zgonu musi być przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego. Istotne jest, aby na takim akcie była określona przyczyna zgonu. W innym wypadku konieczne będzie dołączone zaświadczenie, iż do zgonu nie doszło z powodu choroby zakaźnej. Kolejny krok to uzyskanie zgodny konsula. Po jej otrzymaniu pracownicy konsulatu dokładnie zapieczętują trumnę lub urnę.

Przewóz zwłok

Bardzo ważne jest to, aby pamiętać, że zwłok nie można przewozić w zwykłej trumnie. Musi być to specjalna, metalowa i hermetycznie zamknięta trumna. Zwłok nie można także przewozić zwykłym karawanem. Musi być to także auto, które jest specjalnie dostosowane do przewożenia zwłok. Taka trumna i wynajęcie takie auto to niestety dość duży koszt. Być można lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług zakładu pogrzebowego. Dzięki temu nie trzeba będzie samodzielnie dopełniać formalności i martwić się o każdy szczegół. Tym bardziej, że taka usługa nie jest wcale bardzo droga. Ceny porównać można w serwisie https://gieldafuneralna.pl/. Jest to dobre rozwiązanie zwłaszcza wtedy, kiedy do zgonu doszła daleko od naszych granic.

Dodaj komentarz