Lokalnym źródłem dochodów samorządów jest podatek od nieruchomości. Obecnie jest pobierany od powierzchni czyli gruntów, powierzchni użytkowej czyli budynku i jego części oraz wartości czyli budowli. Od lat 90-tych XX wieku w Polsce, urzędy chcą wprowadzić podatek, który będzie dotyczył wartości nieruchomości. Istnieje wiele możliwości powiązania wszystkich tych kwestii. Wystarczy na przykład ustalić wskaźnik, który pomnożony przez wartość określi roczną wysokość podatku dla każdej nieruchomości.
Wśród ludzi duże obawy budzi „podatek katastralny”. Te słowa sprawiają, że ludzie są wręcz przerażeni na myśl o jeszcze wyższym podatku. Są to słuszne obawy, ponieważ podatki co jakiś czas wzrastają i jest to odczuwalne. Wiele nieruchomości w Przemyślu jak i na terenie całego kraju odczuło negatywne skutki wzrostu podatku. W państwach europejskich podatek liczy się od wartości nieruchomości i należy zauważyć że kwota ta jest bardzo zróżnicowana. W Irlandii na przykład, ludzie płacą 0,18 % podatku od wartości nieruchomości, na Litwie 0,3-1%, na Łotwie 02-06%. Na wszystko wpływ ma wartość mieszkania. Zebrane dane sprawiają, że analizując podatki w Polsce i biorąc pod uwagę niskie podatki obywateli, powinien on być liczony w promilach a nie procentach.
Wzrost podatku od nieruchomości przyniósłby zyski samorządom, które swoje zyski mają z podatków lokalnych. Gdyby wzrosły dochody w gminach, mamy tu na myśli dochody własne, mogłyby one wtedy z większymi efektami zarządzać innymi wydatkami. Urząd musiałby co prawda opracować nową politykę fiskalną dla lokalnych urzędów, ale wszystko można zawsze dopracować.
Podatek katastralny ma dużo plusów, między innymi lepszy rozkład funkcjonalny nieruchomości. Wszystkie stojące w miejscu nieruchomości mogłyby wreszcie ruszyć do przodu i znaleźć się na rynku obrotowym. Ich właściciele nie chcieliby płacić wysokiego podatku za ziemię której nie używają. Kamienice także zyskałyby nowych właścicieli i inwestorów.
Dużym minusem tego podatku jest wprowadzenie ich poprzez proces nazywany „ad valorem”. Wymaga to systemu, który dokładnie obliczy wartość nieruchomości. Jest to związane z wysokim wydatkiem. Aktualizacja wszystkich wycen musi być co jakiś czas przeprowadzana. Program kataster jest już po części gotowy, lecz stan prawny niektórych nieruchomości nie pozwala na jego wprowadzenie. Właściciele nieruchomości mogliby sami wycenić ich wartość, ale to bardzo ryzykowne. Nieruchomości Przemyśl to ostatnio bardzo popularna fraza wśród ludzi w wieku od 30 – 50 lat z miasta Łańcut oraz Rzeszów. Takie zapytanie trafia dość często do wyszukiwarki google z tych rejonów.
Reforma podatkowa jest przeprowadzana w naszym kraju od lat 90-tych XX wieku. Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych ustanowiona w tamtych czasach obowiązuje po dziś dzień. Nic się nie zmienia. Może powodem tego jest obawa przed stratą potencjalnych klientów, którzy boją się podwyższenia podatków. Podatek katastralny byłby świetny tylko w przypadku gdy inne podatki zostałyby obniżone.